Reklam
Yerel17 – Yeni Çan Gazetesi

Çan Anadolu Teknik Ve Endüstri Meslek Lisesinden Akıllı Kimya Sınıfı

Çan Anadolu Teknik Ve Endüstri Meslek Lisesinden Akıllı Kimya Sınıfı
  • Eğitim / Güncel / Manşet Haberler
  • 09 Mart 2018
  • Çan Anadolu Teknik Ve Endüstri Meslek Lisesinden Akıllı Kimya Sınıfı için yorumlar kapalı
  • 584 KEZ OKUNDU
Reklam

Okulumuz Kimya Sınıfımızın açılışını yaptık. Açılışımıza İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Osman ÖZKAN, İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın İbrahim BAL, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürleri ve Okul Müdürleri katılmışlardır.

Çan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde Kimya alanında 3 farklı proje tasarlanmıştır. Projelerimizin temel amacı Kimya dersini öğrencilere sevdirebilmektir.

Kimya dersini öğrencilere sevdirmenin temel amacı ise günlük hayatta kullandıkları maddelerin kimyanın temeli olduğunun farkına varmaları; içtikleri suyun hidrojen ve oksijen gibi atomlardan oluştuğunu, bu atomların ise kimyanın temeli olduğunu bilmelerdir. Örneğin; yaşamaları için gerekli O2 molekülünün kimyasal madde olduğunu, Teknolojik materyallerin temel yapı taşlarının yarı metal olan Germanyum ve Silisyum olduğunu bilmeleridir. Yaparak yaşayarak, neyi nasıl kullandıklarını bilerek hayatın farkına varmalarını sağlamaktır. Projelerimiz; Yerçekimsiz Periyodik Cetvel, Periyodik Küpler ve Teknolojik Periyodik Cetveldir.

Birinci Projemiz: Yerçekimsiz Periyodik Cetvel

Kimya sınıfımızın tavanına periyodik cetvel, asma tavan olarak oluşturuldu. Uygulamamız, bluetooth özellikli cihazlar (akıllı telefon, tablet, bilgisayar vb.) ile haberleşmektedir. Ücretsiz temin edilen “Bluetooth Terminal” programları ile ilgili elementin kütle numarası girilerek komut verilmektedir. İlgili elementlere ait özellikler sesli olarak aktarılmakta ve ışıklı olarak gösterilmektedir.

Proje Çan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Kimya Öğretmeni Sevcan DEMİR danışmanlığında Okulumuz Öğretmeni Şahin MAY ve Biyomedikal Cihaz Teknolojileri 12. Sınıf öğrencilerinden Bahadır BECEREN, Burak TUĞAN katkılarıyla yürütülmektedir.

İkinci Projemiz: Periyodik Küpler

Her elementi bir küp olarak ifade ederek periyodik cetveli Kimya sınıfının bulunduğu koridorda oluşturuldu. Her küpün 4 kenarına o elemente ait özellikler yazıldı ve farklı özellikteki elementler farklı renklerde gösterilerek öğrencilerin dikkatinin çekilmesi sağlandı.

Üçüncü Projemiz: Teknolojik Periyodik Cetvel

Tablet ekranı üzerine sanal periyodik cetvel oluşturuldu. Her element ayrı birer buton olarak tasarlanarak o element butonuna basıldığında elemente ait bilgilerin sesli ve görsel olarak aktarılması sağlandı. Elementlerin oluşturduğu bileşiklerin formülleri de sesli ve görsel olarak aktarıldı.
Bu projemiz 49. TÜBİTAK Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Marmara bölge finaline davet edildi.

Proje Çan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Kimya Öğretmeni Sevcan DEMİR danışmanlığında Biyomedikal Cihaz Teknolojileri 12. Sınıf öğrencilerinden Berk KOÇ ve Muhammed Furkan DÖNMEZ tarafından yürütülmektedir.

?

?

?

?

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ