Reklam
Yerel17 – Yeni Çan Gazetesi

TROYA YOLU İLK ONDA OLACAK

TROYA YOLU İLK ONDA OLACAK
Reklam

Troas Yolu dünyada ilk onun arasına girecek” Şangay’da düzenlenen ITB China Turizm fuarına katılan Çanakkale Rehberler Odası Başkanı Adem Biçer, “Fuarda yabancı turist ve acentalara 2018 Troia yılını ve 19 etaplık Troas Yolu Projesini de tanıttık. Bu yol dünyada ilk ona girecek bir yol olacak.

16- 18 Mayıs’da, Şangay’da düzenlenen ITB China Turizm fuarına katılan Çanakkale Rehberler Odası Başkanı  Adem Biçer’in yaptığı açıklamada; “ Kültür ve Turizm Bakanlığı Troya Yılı tanıtımı kapsamında  özel bir stant  açtı ve iki gün boyunca, turistlere Çanakkale’yi tanıttık.  Bu fuara özellikle dil bilen, sahada aktif olarak görev yapan, bölgeyi ve tarihi bilen rehberlerler ile katıldık.  Bizler hatta yerel basın mensuplarından da bir temsilcinin fuara katılmasını isteriz. Çanakkale’ye tur düzenleyen uzak doğu şirketleri  ile görüştük. Turlar ile konaklamaları Çanakkale’de yapmak konusunda görüşmeler yaptık. Onları acentelerimize yönlendirdik. Türkiye Şanghay Başkonsolosu Sabri Tunç Angılı da standımızı ziyaret etti. Çin’de de bu yıl Türkiye Turizm Yılı ilan edildi.  Bu sebeple Çin’den çok fazla turist geldi. Fuar’da yaptığımız görüşmelerde, birkaç şirketle görüştük. Biri ilk 4 ayda 6 bin diğeri 20 bin bir diğeri de 13 bin civarında turistin ülkemize gönderildiğini ifade etti. Katıldığımız fuarlarda Troya Yılı’nın tanıtımını elimizden geldiğinde yabancı acentelere ve turistlere anlatıyoruz” dedi.

“Troya yılı sadece etkinlik yılı değil”

Başkan Biçer açıklamasına şu sözlerle devam etti: “Katıldığımız fuarlarda tüm bu projeleri ve Çanakkale’ye yapılacak olan yatırımları anlatıyoruz. Buraya geldiklerinde neler yapabileceklerini anlatıyoruz.  Fuarlara katılma amacımız da bu. Fuara sahadan personelin gitme amacı da bu. Dil bilen ve bölgeyi tanıyan personelle fuarlara katılıyoruz. Troya Yılı ilan edilince, Ticaret Odası ile ortak imza ile bildiriye çıktığımızda amacımız 2018 yılında binlerce insan Çanakkale’ye gelsin değildi. Amaç uzun vadeli yatırımların, sürdürülebilir turizmin temelini atmaktı.  Bu yılın ilan edilmesi ile birlikte on yılda bitmesi öngörülen müze bir yılda bitecek. Troya gezilerinin süresini uzatmak ve konaklamayı Çanakkale’ye taşımak hedeflerimiz arasında. Daha da önemlisi, başından beri desteklediğimiz, en çok ihtiyaç olan bölgede Troias Yürüyüş Yolu Projesini hayata geçireceğiz.  2018’in Troia Yılı ilan edilmesinin en büyük kazanımı da bu yol olacaktır.  fuarda özellikle TROYA YILI’nı anlattık.”

“Troya Yılı Ülke Turizmimiz için Çok Önemli”  

19 etaplık, 600 KM’lik bir parkur olacak.  Her etap bir köyde bitecek. Her etabın tarihi bir ismi olacak. İstanbul’da TÜRSAB Genel Merkez’de,bu yolu anlattık ve müthiş tepkiler aldık, geri bildirimler aldık. Bu ülke turizmi için de oldukça önemli bir proje olacak. O yolu yürümeye gelen bölgeyi de gezecektir. 5 aylık stratejik eylem planımız içerisindeyiz. Yürüyüş uzmanları, arkeologlar, coğrafyacılar, üniversitemizden hocalarımızla, 25 kişilik uzman ekiple bu yol üzerinde çalışıyoruz. Yolun nereden geçeceği, güzergah üzerinde nelerin olacağı, ihtiyaçlar, eksikler tespit ediliyor.  Uluslararası basın tanıtımımız üzerine konuşuyoruz. Sonra ortak bir şekilde etapların ismini koyacağız.  Valiliğimizden 5 aylık stratejik eylem planı için süre istedik, bütçe istedik. Onaylandı, en kısa zaman içerisinde başlayacağız. Seçim sürecine girdiğimiz için biraz beklemede gibiyiz.

Bu yol dünyada ilk ona girecek bir yol olacak.  Dünyada iki kıtaya dokunan, en fazla temaya sahip olan, merkez hariç Çanakkale’nin 11 ilçesine dokunan bir parkur olacak.  Her parkur  farklı bir konuyu işleyecek ve 47 antik kenti bağlayacak. Bu süreçte çiftçiye eğitim verilecek. Yürüyüşe katılan turist yol boyunda domates toplayabilecek mesela.  Bu yol hayata geçince homojen bir dağılımla gelir elde edilecek. Sadece turlar, oteller para kazanmayacak, köylü de para kazanacak. Bu proje ile 2013 yılından beri uğraşıyoruz. Troya yılı ilan edilince hız kazandık.

“Tarihi Yarımada’da Keşfedilmemiş Yerler var.”

“Tarihi Yarımada da yürünebilecek çok eşsiz yollar var. Bunlar üzerinde çalışacağız. Sefer yolu gibi…  Savaş öncesi lojistiğin getirildiği mükemmel yollar var. Keşfedilmeyi bekliyorlar…  Kaz Dağları’nda Mehmet Akif’i Cevat Paşa’yı işledik.  Homeros, İda ismini verdiğimiz yollar var. Anadolu Tabyaları’da çok ziyaret edilmiyor. Tabyalara yürüyüş parkı oluşturarak ona da Cevatpaşa ismini vereceğiz. Çanakkale’de siyasilerin bu adımların destek olması çok önemli. Güzel bir birliktelik yakalandı. Bozulmadan devam etmesini ve Çanakkale Turizm A.Ş isimli bir kurumla taçlanmasını istiyoruz. Her kurumdan bir temsilcinin yer aldığı bir ajans kurabilirsek çok daha sağlam adımlarla Çanakkale turizmini ileri bir noktaya taşırız. ÇATOD öncülüğünde bir girişimde bulunmuştuk ama o dönem vali değişmişti. Projelerimizin bu kadar uzun sürmesi Çanakkale’de çok sık vali değişikliği yaşamaktı. Şu an ki Valimiz Orhan Tavlı mükemmel bir insan. Hem akıllı hem de iş bitirici.  Çok net ve kararlı cevaplar veriyor. Mesela Troya Yılı projesini o kadar benimsemiş ki bir rehber gibi çok güzel anlatıyor.  Bizim heyecanımızı o da taşıyor ve onun açtığı kapılarla hızlı ilerliyoruz. Milletvekilimiz Bülent Turan da bize çok destek oluyor. Umarım daha güzel projelere imza atarız. Hep beraber amacımız Çanakkale’yi kalkındırmak.” dedi.kaynak: onsekizeylül

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ