Reklam
Yerel17 – Yeni Çan Gazetesi

Teknik Servis Dolandırıcıları Çan’da Yakalandı

Teknik Servis Dolandırıcıları Çan’da Yakalandı
  • Manşet Haberler / Yaşam
  • 22 Mart 2019
  • Teknik Servis Dolandırıcıları Çan’da Yakalandı için yorumlar kapalı
  • 922 KEZ OKUNDU
Reklam

Edinilen bilgiye göre  açıklamada, kış aylarının  son günlerine yaklaşmasıyla vatandaşların kombi bakımlarını bakacağız diyen dolandırıcılar türedi.

.Bu dolandırıcılar bugün Çan Emniyetine getirildiler farklı telefon numarası kullananlar benim evime kadar geldiler, en son komşularım ve Karşıyaka Mahallesinde ele verdiler hiçbir şey yapmadan 100 TL alan servis kılıklı adamlar ADLİ  makamlara ifade veriyorlar.

Kombi bakımının önemli olduğunu, bu nedenle aksatılmaması gerektiğini ifade eden Gündüz Elektrik şöyle konuştu:

“Bu dönemde ne yazık ki kombi dolandırıcıları ve hırsızlar da artıyor. Dolandırıcılar, kombi bakımı bahanesiyle gerçek yetkili servis gibi vatandaşın evine giriyor. Vatandaş kışın rahat edeceğim diye sağlam kombisinden olma tehlikesiyle karşı karşıya kalabiliyor. Burada en kötüsü hırsızı evimize bizzat kendimiz davet ediyoruz.”

Gündüz Elektrik vatandaşın kombi için internetten yetkili servisi ararken yanlışlık yapabildiğini dile getirerek, normalde “Kombi bakımı için insanlar internetten arama motoruna markası ile servis ismini yazıyor. En üstte çıkan adres de aranılan firmanın yetkili servisi olarak görülüyor.

Ama bu öyle değil onlar kombi bakımı yapacağız diyerek arıyorlar.

Kötü niyetli olan bu insanlar birkaç kombiden elde edecekleri kazancı sahte sekreterlere harcıyor ve belirli bir süreliğine üst sırada kalıp vurgun yapıyorlar.” dedi.

– Kombi parçalarını “bakım yapacağız” diye alıyorlar

Gündüz Elektrik  eve gelen sahte servis ekiplerinin, kombiden sağlam parçaları alabildiğini dile getirerek, “Sağlam parçaları alıp ‘bakım bakım yapacağız’ diye gidiyorlar. Aradan birkaç gün geçiyor, ne arayan oluyor ne soran. Daha sonra gerçek servise ulaşan vatandaş dolandırıldığını anlıyor. Belirli bir fiyata yaptırılacak kombi iki katına patlıyor. Parça gittiği için ayrıca parça parası da ödemek durumunda kalıyorsunuz. Burada dikkat edeceğimiz konu kombimizin markasını internet sitesine girip yetkili servisler bölümünden kendi ilimizde bize en yakın servisi seçmek olmalıdır.” diye konuştu.

– ”Sahte servisçilere karşı uyanık olalım” Gündüz Elektrik, vatandaşın bazen de teknik servis elemanı olduklarını belirten kişiler tarafından arandığını da anlatarak, şöyle devam etti:”Bu kişilere bilgilerimiz satılıyor bir şekilde. Bilgileri olduğu için de bize rahatlıkla ulaşıyorlar. Bunun sonunda da dolandırıcılar yine amacına ulaşıyor, vatandaş mağdur duruma düşüyor. Böyle bir durumla karşı karşıya kalan vatandaşımızın mutlaka savcılıklara şikayette bulunmalarını rica ediyoruz. Çünkü savcılığın yapacağı takiple belki de içeriden bilgileri satan şebekeler çökertilir ve başka tüketicilerin mağduriyetinin önüne geçebiliriz. Bizi arayarak ‘kombinizin bakımı için geleceğiz’ diyen sahte servislere karşı da uyanık olalım. Hatta bu kişilerin dolandırıcı olduğunu anlamışsak eve gelmeden önce polisi arayıp onların yakalanmasını sağlayabiliriz.”

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ