Reklam
Yerel17 – Yeni Çan Gazetesi

ÇÖMÜ İSG Lisans Öğrencileri İSG Haftasını Fırsat Bilerek Karşılaştıkları Sorunları Dile Getirdi

ÇÖMÜ İSG Lisans Öğrencileri İSG Haftasını Fırsat Bilerek Karşılaştıkları Sorunları Dile Getirdi
  • Eğitim / Manşet Haberler
  • 08 Mayıs 2019
  • ÇÖMÜ İSG Lisans Öğrencileri İSG Haftasını Fırsat Bilerek Karşılaştıkları Sorunları Dile Getirdi için yorumlar kapalı
  • 154 KEZ OKUNDU
Reklam

ÇÖMÜ İSG Lisans Öğrencileri İSG Haftasını Fırsat Bilerek Karşılaştıkları Sorunları Dile Getirdi

İş Sağlığı ve Güvenliği okuyan değerli öğrenci arkadaşlarım, kıymetli basın mensupları,

Basın açıklamasına katılan bütün arkadaşlarımızı en içten sevgi ve saygılarımla selamlıyorum,

İş sağlığı ve güvenliği,  çalışma hayatının önemli yapı taşlarından birisi olup insan sağlığı üzerinde önem arz eden bir bölümdür. Uzun zamandan bu yana süregelen ve özellikle son yıllarda yaşanan iş kazalarının ardı durulmayıp hala devam etmektedir. Aynı zamanda beraberinde getirdiği meslek hastalıkları, sakat kalma durumları ve özellikle de ölüm ile sonuçlanmasından dolayı oldukça önemli hal alan iş sağlığı ve güvenliği konusu toplumda hala farkındalık yaratabilmiş değildir. Uluslararası çalışma örgütünün verilerine göre dünyada her yıl 3,2 milyondan fazla insan iş kazaları ve meslek hastalıkları nedeniyle hayatını kaybetmektedir. Ülkemizde ise her yıl 1500 den fazla insanımız hayatını kaybetmekte, binlerce insanımız sakat kalmakta ve yüzlerce çalışanımız tedavi edilemeyen meslek hastalıklarına yakalanmaktadır. Türkiye iş kazaları bakımından istatistiksel olarak sıralandığında Avrupa’da 1. ve dünyada 3. Sıradadır. Bu verilere göre ülkemizdeki İş sağlığı ve güvenliği eksikliği bu kazaların en önemli kanıtıdır.

Bu bölümü okuyan öğrenciler olarak bazı sorunlarımızı bu basın toplantısı ile dile getirmek istedik.

  • Lisans öğrencileri olarak en önemli sorunumuz bu bölümden mezun olduğumuzda bir ismimizin olmamasıdır. Bu bölüm öğrencileri olarak yasada ismimizin tanımlanmasının yapılmasını istiyoruz.
  • İş güvenliği uzmanlığı bu bölümü bitiren öğrencilerin hakkıdır. Mühendis, mimar, teknik öğretmen, fizikçi, kimyager veya biyolog ünvanına sahip olan kişilerin önleri kapatılmalıdır.
  • İş sağlığı ve güvenliği öğrencilerinin bir diğer sıkıntısı da ön lisans ve lisans öğrencileri mezun olduktan sonra belge sahibi olabilmek için 1 aylık bir kurs görmek zorunda kalmalarıdır.
  • Birçok üniversite öğrencisinin sahip olduğu erasmus hakkını biz iş sağlığı ve güvenliği öğrencileri olarak kullanamamaktayız. Bu hakkın bize de sağlanması gerektiğini düşünüyoruz.
  • Diğer bütün bölümlere MEB verilmiş olan formasyon hakkının bu bölüm öğrencilerine de verilmesini istiyoruz.
  • Başka bölümlerden mezun olan öğrencilerin bu bölümde yüksek lisans yapmalarının önüne geçilmesini istiyoruz.

Sayın basın mensupları, bu bölümü okuyan değerli arkadaşlarım;

Yaklaşık 32 üniversitede bulunan İş sağlığı ve güvenliği bölümü öğrencileri birleşerek aynı ayda farklı illerde bu basın açıklamasını yapıyoruz. Artık bu bölümün farkındalığının oluşması ve bizim hakkımız olan bu bölümün yasalarda düzenlenerek bizlere verilmesini istiyoruz. Bizim en samimi temennimiz bu bölümü hak edenlerin işlerini yapmalarının sağlanması; Türkiye’deki iş kazaları ve meslek hastalıklarının azalmasıdır.

TÜRKİYE DE Kİ TÜM İSG BÖLÜMÜ ÖĞRENCİLERİ ADINA, HEPİNİZİ EN SAMİMİ DUYGULARIMLA SELAMLIYOR VE TEŞEKKURLERİMİZİ SUNUYORUZ.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ