Yerel 17 Çan, Çanakkalehaber, haberler,yerel, yerelhaber, 17, Çan haber, haber çan

 • Ç.kale
  °C
 • İzmir
  °C
 • İstanbul
  °C

Sedat Laçiner Ton Tv De Konuştu

2012-09-08, 11:07:18
Okunma: 964
0 Yorum
Sedat Laçiner Ton Tv De Konuştu

 

Sedat Laçiner Ton Tv De Konuştu.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sedat Laçiner, TON TV’de katıldığı Bakış açısı adlı programda ÇOMÜ üzerine önemli açıklamalarda bulundu.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin öğrenci sayısının bugün 35 bini aştığını sadece öğrenci  anlamında değil akademisyen sayısında da ciddi bir artış yaşandığını kaydeden Rektör Laçiner, büyümeyi kontrolsüz bir şekilde yapmamaya özen gösterdiklerini vurguladı.

ÇOMÜ’nün doğru bilim adamlarını üniversiteye çekmekte başarılı olduğunu ifade eden Laçiner   Türkiye’de bazı üniversitelerin toplamda 3-4 bin öğrencisi olduğunu söyledi ve göreve geldikleri ilk yıl açtıkları yeni bölümler ile neredeyse ÇOMÜ’nün üzerine yeni bir üniversite eklediklerini  de belirtti.

Bu sene üniversitenin kontenjanlarının %92’sini doldurduklarını anımsatan Laçiner şunları söyledi:

“ÇOMÜ büyük ilgi gördü. Tabi bu sevindirici. Çünkü ÇOMÜ denilince Türkiye’nin her yerinde bir saygınlık uyandırıyor. İlçelerde dahi kontenjan problemleri yaşayan hatta bölüm kapatmak zorunda kalan ilçelerde %100 doluluk karşı karşıya kalıyoruz. Çan Mekatrorik Bölümü Türkiye’nin en iyi bölümü oldu. Meslek Yüksek Okulları programları arasında da ilk 15’e girdi. Bunlar çok sevindirici gelişmeler”

Kentin önümüzdeki süreçte 50 Binlik üniversite öğrencisine göre hazırlık yapmasını tavsiye eden Rektör Laçiner, ÇOMÜ’ye ilginin her geçen gün arttığını etti ve şunları söyledi:

 “Bazı programlar var ki onları açmış olsa idik onların yüzde bin dolacağını biliyoruz. Yani popülist davranmadığımızı söyleyebiliriz. İlgi var. Şimdi biz o ilginin hakkını vermeye çalışacağız. ÇOMÜ şu an itibari ile ortalamasını alırsanız tercihler bazında Türkiye’nin ilk 20 üniversitesinden biri. İstanbul’da 40 üniversite olduğunu düşünürseniz, ilk 20’de olmak bile gayet başarılı bir durum. Ama hedef ilk 15 sonra ilk 10’a girmek. Uluslararası alanda da bazı testler yapılıyor. Bu testlere bakılırsa ÇOMÜ, dünyanın en iyi ilk 2000 üniversitesi arasında, bazı testlerde ilk 1500’de 1200’de çıkıyor. 20 binin üzerinde üniversite var. İlk 2000’de olmak ilk yüzde 10’luk ilk %8’lik dilimde yer alıyorsunuz demek. Ve arkanızda binlerce Amerika, Kanada ve Avrupa üniversitesi bırakmış olmak demek.  Adım adım ilk 1000’e ilk 500’e gireceğiz, yükselmeye devam edeceğiz. Bu bir bayrak yarışı. Biz başkasına onlarda bir başka ekibe devredecek. Çanakkale’de dünyanın en iyi üniversitelerinden birisi olma yolunda adım adım yükselecek.  Bir bilim kenti olma yönünde yürüyeceğiz.”

 

Etiketler :
HABER İLE İLGİLİ
Henüz yorum yok, ilk yorumu siz yapın.
YAZARLAR
ARŞİV
ANKET
Yeni Tasarım
 • Daha İyi
 • Eski Tasarıma Dönülmeli